Mathias 1,5-aastane

Pole pool aastat Mathiasest kirjutanud, nii et võiks vist väikese kokkuvõtte teha praegu, sest Mathias sai 25. septembril 1,5-aastaseks. Ma pole kindel palju selliseid postitusi veel tuleb, sest ei oska nagu miskit kirja panna. Samas varasemaid Mathiase postitusi on nii hea tagantjärgi lugeda, sest asjad kipuvad ju ununema. Beebiaeg on hakanud ähmaseks muutuma ja rasked ajad on ka peast pühitud. Meeles on pigem positiivne ja tundub, et kõik oli ikka nii hea ja tore. Tegelikkus ei olnud minu jaoks selline. Tegelt oli päris raske ikka vahepeal! Õnneks on muidugi kõik raskused olnud väärt seda! Iga päev ikka vaatad ja imestad, kuidas ta niiiiiiiiiiiiiiiii nunnu, tark ja nutikas ja äge on!! Mulle meeldib, et nüüd on temast palju lihtsam aru saada ja et ta on järjest iseseisvamaks muutunud. Ja teisest küljest on jällegi kahju, et aeg nii kähku läheb ja varsti on ta juba suur inimene.

1a1k
1-aastane ja 1-kuune, pärast esimest juuksuriskäiku oma auto seljas istumas

Mathias on poole aastaga meeletult palju muutunud. Kindlasti on ta nägu muutunud ja ta näeb suurema poisi moodi nüüd välja, aga pildid räägivad siinkohal rohkem. Juuksed on tal ikka heledad (ja lõikamist vajavad 😀 ) ja silmad sinakas-hallid. Hambaid on nüüd 16 ja tulemata on veel mõlemal pool kõige tagumised hambad all ja üleval. Vahepeal ongi veits hammaste tralli olnud, mis tähendab, et ööd on olnud hakitud ja täidetud vigisemisega. Kui hammas või hambad lõpuks lõikuvad, siis on nagu mingi vabanemine toimunud – laps kohe hoopis teistsugune ja magab paremini. Praegu õnneks saab natuke hinge tõmmata nende hammaste tulekuga.

Magamisest rääkides, siis ta ärkab ikka mitu korda öö jooksul ja enamasti on olnud niimoodi, et ta magab ilusti 20-5 ning siis hakkab pihta… ärkab heal ööl (või peaks siis ütlema hommikul?) ühe korra ja halval neli või rohkem korda. Ühe korra on ta kodus maganud terve öö järjest ka. See oli umbes kuu-kaks tagasi ja ta magas siis 20-6.30. Vanaema juures on ta juba mitu korda terve öö järjest maganud. Juulikuus oligi ta esimest korda vanaema juures ööd ka ja kõik läks väga kenasti.

Vanaemad on üldse pidanud palju Mathiast hoidma minu tööl & koolis käimise tõttu, aga Mathias on nii hea laps olnud õnneks ja mingeid probleeme pole olnud. Muidu on Mathias teiste (võõraste) inimestega häbelik ja mõnikord ka kartlik. Kui ta saab inimesest sotti ja harjub temaga, siis on ta tegelt täiega lõbus ja rõõmsameelne ja kukub jutustama. Ja oiiiiii – juttu on tal nüüd palju! Enamus on küll oma keeles, aga just mõned päevad tagasi hakkas üleöö paljusid sõnu järgi kordama. Mõned sõnad tema praeguses sõnavaras: kass, see, emme, issi, aitäh, traktor, klots, auto, kott, naani (banaani), mai (mari), mesi (vesi), tossu (toss), kapsad (kärbsed), tita, padi, tekk, tuttu, kalli-kalli, tau (tsau), nunnu, ratas, kooooer, kiisu. Oskab moodustada ühe kahesõnalise fraasi/lause(?) “emme seal” ja ühe kolmesõnalise lause: “See on (ja siis ütleb mingi asja)”, nt “See on kass, see on auto jne”.

“Naaniga” tuli mulle meelde, et see on ta lemmik. Ja no muidugi võileib – ta võikski päevad läbi vist võikusid süüa ja elu oleks jumala lill. Endiselt ei meeldi talle väga külmad asjad (nt suur jäätisefänn ta pole), kodujuust ja tomat on ka millegipärast vastumeelsed.

Mis talle veel meeldib? Lollusi teha ja mürada muidugi! Voodi peal hüppamine ja issi seljas turnimine on põhilised tegevused. Täielik autode hullus on ka peal. Mõnikord räägib isegi läbi une autodest. Autolinna multikas on lemmik, aga ei julge tal väga palju lasta seda vaadata. Tavaliselt panen talle multika tolmuimejaga koristamise ajaks, sest seda ta kardab. Siis ta istub ilusti diivanil ja vaatab rahulikult selle asemel et karjuda. Aga eks on niisama ka saanud multasid vaadata.

1a4k
1-aastane ja 4-kuune, teist korda Maanteemuuseumis ja nüüd sai juba põhjalikumalt neid autosid uuritud, sest autohullus ju täies hoos!

Haigusi korjab ta endiselt suht hästi külge. Just oli haige augusti lõpus, kui oli veel täiega soe. Siis oli 2 nädalat vahet – ja jälle haige! Üldse ei taha, et ta haige oleks, sest see on nii talle kui ka endale raske. Õpiks ta vaid nuuskama juba… aga sinnani on vist veel palju aega.

Vahepeal on ta nii palju uusi asju juurde õppinud ja mõistma hakanud, et ma ei oskagi kuskilt alustada. Toon suvalises järjekorras välja need, mis praegu lambist pähe tulevad: oskab oma mänguautoga ringi sõita; oskab trepist alla ja üles minna juurdevõtusammuga; viskab palli kahe käega; saab aru ja täidab korraldusi (nt “vii prügikasti, anna emmele, vii issile, anna musi, tee kalli-kalli, tee tsau-tsau, tee pai, joo ise, too raamat” jne); proovib sokke jalga panna; näitab kus on kõrvad, suu, nina, silmad, varbad, naba; ehitab torni; paneb kujundeid õigesse auku; teeb uksi lahti ja paneb kinni ning proovib võtmega ka keerata, aga see ei tule välja; ronib oma Pikleri kolmnurgal; laseb liugu. Muidu ongi asjalik poiss, aga see, et Simbat ei tohi kakkuda, ei jõua millegipärast kohale. 😀

1a6kjutt
1-aastane ja 6-kuune, poole jutu pealt tabatud

Saidki vist põhilised asjad kirja nüüd. Alguses tundus, et pole ju midagi nagu öelda, aga nüüd kirjutama hakates on tunne, et võikski kirjutama jääda. Aga et postitust mitte liiga pikaks lasta, siis tõmbame siinkohal joone alla ja lõpetame, nagu ikka, ilunumbritega: pikkus 85 cm, kaal 12 kg.

1a6kjooks
1-aastane ja 6-kuune, ainult jookseks!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s