10 asja, millega arvestada kassi võtmisel

Mul on juba tükk aega mõlkunud peas mõte sellise postituse tegemisest, eriti parasjagu siis, kui kassi liivakasti koristan. Võib-olla on see postitus kellelegi kasulik, kes plaanib kassi võtta. Vahepeal tuli endalgi tahtmine üks kass veel juurde võtta, aga õnneks võitis kaine mõistus. Mu jutt tundub nüüd vist natuke negatiivne, aga tegelt pole asi nii, vaid pigem üritan realistlik olla. Kassi võtmise positiivsed küljed (nunnu, armas, karvane sõber & mängukaaslane jne) on kõigile teada, kuid päris kohustuste peale, mis kassi võtmisega kaasnevad, sageli väga põhjalikult ei mõelda. Mina võtsin ka vist kassi pigem emotsiooni pealt, sest kasvasin üles koos kassiga, aga mul polnud kunagi otseselt kohustust tema eest hoolitseda (seda tegi mu ema), nii et ma mõtlesin, et kassi kasvatamine on lebo. Tegelt ongi täitsa kerge võrreldes näiteks koera kasvatamisega, aga kohati on see nii tüütu et jube, aga õnneks kassi omamise head küljed kaaluvad halva üles (vähemalt siiamaani) ja ta on ju meie tore väike karvane pereliige.

Aga minu mõtted siis kassi võtmise koha pealt:

Väga loogiline: kui võtad tõukassi, siis enne uuri täpsemalt selle tõu kohta – milline on üldiselt looma iseloom, mis haigused võivad tal olla, millises keskkonnas/seltskonnas ta elada eelistab, millist hoolitsust vajab & palju see umbes maksma läheb jne.

Scottish Straight puhul toodi välja, et see tõug on väga sõbralik ja neile meeldivad lapsed. Nii et ideaalne lastega peresse. Minu meelest me saime veel erilise jackpoti, sest Simba on päriselt ka üliüli koduhoidev, perekeskne ja seltskondlik kass. Ta on väga sõbralik ja kohati lausa alandlik, mis on mu meelest veider kassi kohta. Aga selle negatiivne pool on see, et talle ei meeldi üksi olla ja tahab alati, et keegi kodus oleks. Kui ta ennast üksi tunneb, siis ta pistab lõugama. Seda juhtub isegi siis, kui ta jääb meist n-ö teise tuppa maha. Minu meelest temas on väga vähe sellist kassi isepäisust, kuigi eks tal on ka omi hetki, kui tahab nt teises toas omaette magada. Ühesõnaga meie Scottish Straight kass on üks väike sabarakk. 😀

Simba 2

Arstivisiidid. Tervisekontrollid jm visiidid, vaktsiinid ja vajadusel ravimid = RAHA. Kas sul on piisavalt raha oma lemmiku jaoks, et ta saaks arsti juures käia ja hea tervise juures olla? Kas sul on piisavalt raha, et oma kiisu lasta kastreerida või steriliseerida? + veel muud ootamatud haigestumised või nt opijärgsed komplikatsioonid (nagu Simbal oli), mille ravimiseks on vaja raha.

Söök. Veel üks ilmselge väga vajalik rahaauk. Öeldakse, et mida kvaliteetsem söök, seda tervem kass. Ma püüdsin ka talle igast tervislikke asju osta, aga ega see nii lihtne pole, et ta kõike sööks. Praegu on ta lemmikud Royal Canin, Gourmet Gold ja Porta 21. Minul on viimasel ajal läinud 3-4 kuu söögi ja liiva peale ~70-130 € olenevalt sellest, mida tellin. Praegu sööb Simba ööpäevas 85-100 g konservi ja 45 g krõbinaid, vahepeal saab lisaks snäkke ka. Iga päev tuleb kassil joogivett vahetada.

Liivakasti koristus. Mina koristan iga päev kassi liivakasti, et liiv ei hakkaks liiga kiiresti haisema ja püsiks võimalikult värskena. Olen veel ideaalse kassiliiva otsingul, nii et kui kellelgi on soovitusi, andke teada! Praeguseks olen ära proovinud kõik Edu Konsumis müüdavad liivad ja ainult üks neist on meie jaoks normaalne, aga seda liiva pean vahetama iga nädal ja minu meelest pole see liiv üldiselt ka väga loodussõbralik. Zooplusist olen proovinud Cat’s Best ühte liiva, mida nii tihti vahetama ei pidanud ja mis oli loodussõbralik, aga mida Simba mööda tuba käppadega iga jumala kord laiali vedas. See tähendas minu jaoks, et pidin iga päev päevas mitu korda pelleteid tubadest ja vannitoast koristama.

Hambapesu. See on üks viimaseid kohustusi, mille ma endale viimati kassiga seoses võtsin. Tegelt peaks hambaid hakkama pesema neil titest saadik, aga ma ei teinud seda. Mina hakkasin Simbal hambaid pesema juunis ehk siis kui ta oli juba noor täiskasvanud 2-aastane kass. Ja olen seda nüüd teinud regulaarselt 3x nädalas, sest ma rohkem ei viitsi ja loomaarst arvas ka, et see oleks selline minimaalselt piisav arv. Muidugi ideaalne oleks, kui peseks iga päev. Igatahes, mu vanemate kodu kassi hambaid ei pestud mitte kunagi ja mu meelest sellest ka väga hullu ei olnud, kui see välja arvata, et teda on hammaste pärast mitu korda magama pandud ja nüüd 18-aastasena on ta põhimõtteliselt hambutu. Ma tahaks, et Simbal oleks parem hammaste tervis.

Simba 1

KARVAD, KARVAD, KARVAD, KARvAd, kArVaD, karvad… Do I need to say more?! Karvad igal pool!!! Riided, vaibad, diivan ja kõikkõik on karvu täis. Kui ma tahaks, et kodu oleks enam-vähem karvavaba, siis ma peaksin iga päev koristama. Samas mõned kiidavad robottolmuimejat.. et sellest võib ka siis kasu olla. Igatahes võid kindel olla, et meile külla tulles saavad su riided karvaseks või märkad mõnda karvatuusti nt põrandal ja see pole sellepärast, et ma ei viitsiks koristada (sest tegelt ma koristan regulaarselt iga nädal), aga lihtsalt selle karvamöllu vastu võitlemine on suht võimatu. Ainuke asi, mis päriselt ka aitas oli pügamine, mille lasime Simbale teha juuni alguses ja ütleme nii, et 2 kuud oli karvadest täielik rahu, nüüd hakkavad vaikselt väikesed tuustid põrandale jälle tekkima.

Pügamine viibki üldise karvahoolduse juurde. Pikakarvalisi kasse peaks kammima mõned korrad nädalas, et neil ei tekiks pusasid. Ma ütlen ausalt, et pole selles osas suutnud väga järjepidev olla, aga aeg-ajalt ikka kammin teda. Õnneks tal ei ole mingeid väga retse pusasid olnud. Kui on mõni selline pusa, mida lahti kammida ei saa, siis oleme ära lõiganud selle, kui ta laseb. Aa.. ja pikakarvalistel on see lahe asi veel, et kui nad nr. 2te teevad, siis aeg-ajalt (või siis päris tihti) jääb neil see karvadesse kinni, kui asi pole täiesti tahke olnud. Nii et ma ei oska kokku lugedagi kui mitmeid kordi ma sellel vennal p*rset olen pesnud. Not fun. Olgu öeldud, et Simba ise pole ka pesust vaimustuses. 😀

Aeg kassiga tegelemiseks. See on minu kõige nõrgem koht. Kunagi kuulsin soovitust, et vähemalt tund aega päeva peale kokku peaks kassiga tegelema (a la mängima, toakassiga väljas käima). Kui ta kassipoeg oli, siis mängisime ikka rohkem, aga nüüd on see mäng üsna soiku jäänud. Pigem tegelevad Simbaga rohkem Mathias ja Markus. See oli ka üks põhjuseid, miks ma mõtlesin Simbale kaaslast võtta, sest ta on nii ise nii seltsiv ja heatahtlik, et oleks tore olnud, kui tal omasugune sõber oleks.

Kui lähed kodust pikemaks ära, siis pead kassile hoidja leidma. Lihtsalt üks asi, millega arvestada. Kui me läheme ära pikemaks kui 1-2 päeva, siis viime Simba alati Markuse ema juurde hoida, sest ta läheks ilmselt muidu hulluks üksi kodus olles.

Kass ei lase magada jm lollused. Markus ütles kohe alguses, et arvesta sellega, et kass hakkab maurama öösiti ja mina olin nagu PFFFFFFF vaevalt see nii hull saab olla, Miisut (vanemate kodu kass) ma ei kuulnud ju ühtegi korda öösiti lärmi tegemas. BOYYYYY was I wrong!!!!!!! Ma ei tea mitu närvirakku ma olen kaotanud, sest see kass on mind niiiiiiii vihale ajanud oma öiste trallitamistega. Mõnikord on ta mauranud nii mitmeid öid järjest, et ma tahtsin juba tõesõna ta ära anda. Ka Markuse on ta ühe korra nii vihale ajanud, et tahtis ta ära anda. 😀 Aga noh… viha on alati üle läinud ja oleme rõõmsalt koos edasi elanud. Ma ei tea, kas kõik kassid on vahepeal öösiti sellised tropid, aga sellega tasub kindlasti arvestada. Lisaks teevad kassi(poja)d ka muid lollusi vahetevahel. Meie oma enam ei tee, aga kui ta päris väike oli, siis tassis nt nõudepesusvammi- ja lappi mööda tuba laiali. Ükski Simba pahandus pole muidugi nii õudne olnud, kui tema öised terrorid.

Mul hetkel rohkem pähe ei torganud, millega võiks arvestada, aga kui kellelgi on veel mõtteid, siis on need kommentaaridesse oodatud! 🙂

2 kommentaari “10 asja, millega arvestada kassi võtmisel

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s