Mida raseduse ajal lugeda?

Nägin ükspäev märtsibeebide grupis, et soovitati lugeda sellist raamatut nagu “Loomuliku sünnituse teejuht”, autoriks Ina May Gaskin. See tundus väga huvitav ja uurisin lähemalt selle kohta. Raamat on välja antud 2017. aastal ja lisatud on Eesti ämmaemanda kommentaarid Eestis oleva olukorra kohta. Tahtsin nii väga seda raamatut saada, et läksin kohe järgmisel päeval raamatukokku. Tagasi tulin sealt mitte ühe, vaid kuue raamatuga, mis nüüdseks on kõik läbi loetud ja tegin nende põhjal endale vajalikud märkmed ka. Aga ma hakkan siis algusest peale ja kuigi kõik raamatud on väga erinevad, püüan siiski panna nad minu arvates paremuse järgi järjekorda ka. Alustan nendest, mis mulle nii väga ei meeldinud ja lõpetan kõige parematega.

6. Libero beebiraamat: rasedus, sünnitus, vastsündinu

Pildiotsingu libero raamat tulemus
Vasakpoolne raamat. Foto: osta.ee

Panin selle raamatu viimasele kohale, kuna eriti ei mäletagi sellest raamatust midagi ja see on selline reklaamraamat pigem. Kokkuvõtvalt on kirjutatud selles kõigest ehk siis vajaduse korral leiaks ühest raamatust peamise info rasedusest, sünnitusest, lapse eest hoolitsemise ja lapse arengu kohta. Ütleme nii, et lühidalt on kirjutatud põhimõtteliselt kõigest. Selle järgi oleks näiteks hea lapse arengu verstaposte jälgida, kui ei oleks olemas internetti. 😀

5. “Püha taevas, sa oled rase!” Mariann Kaasik

Foto: apollo.ee

Seda raamatut olen ma juba mõned aastat tagasi lugenud, aga tahtsin nüüd, kui ma ise reaalselt rase ka olen, seda uuesti lugeda. Mäletasin, et sain esimesel korral kõvasti naerda ja ka teisel korral tuli ikka paar naerupursatust. Lihtsalt hea ajaviite raamat ja lugemine läheb väga kiiresti. Kohati on kasulikku informatsiooni ka sisse toodud, aga päris rasedusaegseks piibliks ma seda ei võtaks. 😀

4. “Punuloogia” Linda Geddes

Punuloogia
Foto: apollo.ee

Täitsa huvitav populaarteaduslik raamat. Terve raamat on täis erinevaid raseduse, sünnituse ja beebiga seotud küsimusi-vastuseid. Nt: kas rasedusaegne stress mõjub titale halvasti?, kas mehed muutuvad pärast isaks saamist?, millal tekib lootel teadvus?, miks on vastsündinud issi nägu?, miks sünnivad mõnel naisel ainult poisid? jne. Seda on küll mõnevõrra huvitav lugeda, aga minu arvates raseda kohustuslikku lugemisvarasse kuuluma ei peaks. Raamat on teaduslikel uuringutel põhinev, aga siiski ei võtaks ma kõike kirjutatut tõepähe, kuna kogu aeg ju avastatakse leitakse midagi uut/lükatakse vanad väited ümber ja no muidugi on alati see põhilause, et see või see asi vajaks rohkemaid ja paremaid uurimusi vms. Ühesõnaga, mul sai sellest teaduseplärast umbes poole raamatu peal nii villand. 😀 PS. See ei tähenda, et mulle teadus ei meeldiks.

3. “Sünnitus instinktide toel: kuidas kuulata oma sisemist häält” Val Clarke

Sünnitus instinktide toel
Foto: apollo.ee

Nonii, see raamat hakkas rohkem minu kapsaaeda minema. Esimene pool raamatust oli väga igav, sest kirjeldas väga palju Suurbritannias olevat ja mind tõesti see ei huvitanud. 😀 Teine pool läks juba põnevamaks, kuigi polnud ikkagi päris see, mida ma ootasin. Igatahes sellest raamatust sain juba mõningaid asju endale üles kirjutada sünnituse ja beebindusega seoses. Soovitan täitsa lugeda, kui järgmist kahte raamatut mingil põhjusel lugeda ei õnnestu.

2. “Loomulik ehk aktiivsünnitus” Ülle Liivamägi

Pildiotsingu loomulik ehk aktiivsünnitus tulemus
Foto: apollo.ee

Kõigi Eesti rasedate piibel. 😀 Ka mina leian, et see raamat on ülihea. Kõik vajalik on õiges koguses ja põhjalikkusega üles kirjutatud. See pole küll mingi teab mis paks raamat, aga lugesin selle järjest ühe õhtuga läbi, sest nii huvitav oli lihtsalt! 😀 Võtsin siit endale harjutusi ka, mida sünnituseni nüüd tegema hakata. Kavatsen seda raamatut veel enda käes hoida, sest tahaksin seda sünnituse osa vist veel ühe korra läbi lugeda, kui sünnitus lähemale hakkab jõudma. Kindlasti soovitan kõigil rasedatel seda raamatut lugeda!

1.”Loomuliku sünnituse teejuht” Ina May Gaskin

Pildiotsingu loomuliku sünnituse teejuht tulemus
Foto: apollo.ee

Selle raamatu lugemist ootasin kõige rohkem ja ei pidanud pettuma. Võib-olla esimene osa oli natuke tüütu, kuna selles oli mingi 100 lk sünnituslugusid ja palju sa ikka neid lugeda viitsid. Samas andsid need lood nii hea tunde sisse ja kui ma enne selle raamatu lugemist natuke veel kartsin sünnitust, siis nüüd ma ei karda üldse ja tahaks nii väga ise sünnitada. See tundub üks ülim kogemus olevat ja minu arvates selles pole midagi hirmsat ka nagu tahetakse kogu aeg naistele pähe taguda. Sünnitust ei pea võtma hirmsa ja valusa kogemusena (ja see ei pruugigi olla mõnel naisel üldse valus kogemus) ning just seda see raamat õpetab. Kui ma olin juba varem täielikult loomuliku sünnituse poolt, siis nüüd olen veel rohkem! Raamatus on kirjas kõik sünnitusega seotud vajalik informatsioon ja pärast selle lugemist peaks saama selgeks, mida sa ootad sünnituselt, milline sa tahaksid, et sinu sünnitus välja näeks, kuidas peaksid inimesed sinu sünnituse ajal käituma (eriti haiglapersonal, kui kavatsed haiglas sünnitada) jpm. Autor ise, Ina May Gaskin on muidugi legendaarne. Soovitan vaadata/kuulata tema TEDx kõnet ka, mille leiad siit.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s