Bulgaaria 2017 (II osa)

Nii, jäänud on veel nelja viimase päeva tähtsamad osad kirja panna. Hakkame siis pihta…

5. PÄEV (laupäev)

Laupäeva alustasime sõiduga jällegi põhja poole suunaga Aladzha kloostrisse. See oligi meie reisi kõige põhjapoolsem koht, kus käisime. See klooster oli kaljuseina raiutud ja kõigis kloostri endistes ruumides sai käia. Lisaks sai seal vaadata ka näitust ja käia katakombide juures. Kindlasti soovitan sinna kloostrisse minna, kui võimalus on, sest see on päris omapärane elamus. Ja mõelda, et inimesed ise on selle kunagi ammu, ammu (keskajal) sinna seina sisse ehitanud, teeb asja veel vingemaks.

IMG_0482
Kloostri makett
IMG_0481
Klooster
IMG_0480
Katakombid, ei ole kahjuks säilinud

IMG_0484

IMG_0582

Untitled 1
Vaade ülevalt kloostrist
IMG_0503
Katakombide juures

Pärast kloostrit läksime edasi Pobiti Kamani kivimetsa. Bulgaarlased ütlevad, et see on nende ainuke kõrb ja seal kõndides oli tõesti tunne nagu oleks kõrbes. Igal pool liiv (kes lähevad, siis võtke plätud kaasa) ja hullult kuiv ja palav. Seal ikka andis vantsida. Auto juurde tagasi jõudmine oli ikka tõeline pääsemine. 😀

dav

IMG_0521
Mõnedel tähtsamatel kividel olid antud ka nimed. Ei ole raske arvata, mis on selle kuju nimi. Vihjeks võin öelda, et sellel kivil on viljakust parandav võime.

Päeva viimaseks sihtkohaks oli Varna, kus me mõlemad tahtsime kindlasti käia loomaaias ja vaatamas ühte uhket kesklinnas asuvat kirikut. Kirikus toimus parasjagu pulm, nii et me saime näha killukest Bulgaaria pulmast. Tegime Varnas ka söögipeatuse. Sõime Bulgaaria rahvustoitu, mis oli ülihea. Kahjuks söögi nimi meelde ei jäänud, aga põhimõtteliselt oli see kartulivorm singiga. Pärast söömist jalutasime Varna kesklinnas ringi ja läksime läbi merepargi loomaaeda, mis asuski tegelikult merepargis. Lisaks loomaaiale oli seal pargis veel mitmeid põnevaid kohti, aga meil oli selleks päevaks jaks suhteliselt otsas ja päev hakkas ka vaikselt õhtusse juba jõudma. Igatahes, see park oli üliilus ja kindlasti vääriks põhjalikumat avastamist. Üldse oli see osa Varnast, kus meie käisime, väga kaunis ja linn ise oli ka mõnusa vibe’iga.

IMG_0535
Dormition of the Mother of God Cathedral

IMG_0529

IMG_0544

IMG_0554

IMG_0556

IMG_0555

IMG_0557

IMG_0561

IMG_0565

6. PÄEV (pühapäev)

Pühapäev oli Strandzha looduspargi päev, mis tähendas varast äratust ja pikka päeva. Külastasime seal nelja küla: Balgari, Malko Tarnovo, Stoilovo ja Brashlyan ning käisime ära Dokuzaki kose juures. Ütleme nii, et looduspargi teed on ikka vinged – auk augu otsas. Me liikusime seal 30-50 km/h, aga mõni pani ikka 90-ga nagu on ka lubatud. Autost hakkas päris kahju. 😀 Looduspargis liikus ringi päris palju piirivalvureid ka, sest läbi selle tulevad Türgist Bulgaarisse paljud pagulased. See looduspark asubki põhimõtteliselt Türgi piiri lähedal. Meie käest passi ei küsitud, aga TripAdvisoris soovitati passid kaasa võtta ja päris mitmeid inimesi on kontrollitud.

IMG_0608
Balgari külaplats
IMG_0613
Balgari tuleplats, kus 21. mail toimub küla kaitsepühaku auks tuletantsu rituaal Nestinarstvo. Rituaali käigus tantsitakse paljajalu hõõguvatel sütel.
IMG_0617
Looduspargis sõites jäi tee peale ka üks surnuaed.
IMG_0615
Bulgaarlastel on minu meelest lahe komme panna surnust pilt hauakivile.
dav
See pilt on tehtud küll linnas, aga torkasin siia vahele, kuna neil on surmaga seoses veel üks huvitav komme – panna surma-aastapäevade puhul teade üles.
IMG_0618
Üks näide looduspargi teeoludest.
IMG_0631
Malko Tarnovo omavalitsus
IMG_0632
Malko Tarnovo. Kõigi majade juures olid küttepuude hunnikud. Mitte üheski külas ei olnud puud riita pandud.
IMG_0641
Malko Tarnovo. Ühe kortermaja huvitav rõdu.
IMG_0691
Stoilovo külakeskus
IMG_0692
Stoilovo kirik
IMG_0724
Elumaja Brashlyanis
IMG_0723
Kohviautomaat Brashlyanis. Suurtes linnades nagu Varna ja Burgas olid kohviautomaadid igal pool.
IMG_0727
Brashlyan. Ponid (ema ja varss). Seal külas oli üks hobune ka, aga mina temast pilti teha ei julgenud. 😀 Nii ponid kui hobune olid täiesti vabalt ja liikusid ringi seal, kus ise tahtsid.
IMG_0695
Dokuzaki kosk

IMG_0702

IMG_0697
Dokuzaki kose juures

Õhtul viitsisime külastada ka Burgase akvaariumi. See oli selline pisike ja midagi väga erilist polnud, aga nägime ikka selliseid elukaid ka, mida varem üldse näinud polnud. Panen ühe hästi välja kukkunud pildi ka.

dav

7. PÄEV (esmaspäev)

Esmaspäeval tegime natuke kergema päeva ja nii palju sõitma ei pidanud kui eelneval kahel päeval. Külastasime Sozopoli, mis meenutas mulle väga Nessebari ja natuke ka Pargat. Täpsemalt käisime me tegelikult Sozopoli vanalinnas, uues linnas me ei käinud üldse. Vanalinn oli selline mõnusalt rahulik. Seal oli palju erinevaid kirikuid, millest päris mitmed töötasid veel praegugi ja sellepärast oli pildistamine keelatud. Ühes neist saime isegi näha ristimist.

IMG_0738

IMG_0734

IMG_0737

Sozopolist läksime edasi Ravadinovo lossi ja no see oli ikka väga uhke ehitis. Lossi sisse ei pääse, sest see on veel ehitusjärgus, aga lossiõu oli i-m-e-l-i-n-e! Lossiõues kõndides kujutasin ette, kuidas inimesed seal vanasti elasid ja mis lahedad ballid ja peod neil seal toimusid. Koju tagasi jõudes guugeldasime seda lossi ja selgus, et see on tegelikult turistide jaoks ehitatud. Selle ehitamist alustati 20 aastat tagasi ja kestab siiamaani. Minu jaoks oli selle teada saamine muidugi pettumus, sest kõik kujutluspildid, mis mul seal tekkisid, ei osutunudki üldse mitte tõeseks. 😀

IMG_0750

IMG_0832

IMG_0765
Veinikelder

IMG_0766

IMG_0767

IMG_0771

IMG_0775

IMG_0776

Päeva viimaseks osaks oli rannaskäik, aga mitte tavalises rannas. Läksime Sinemoretsi lähedal asuvasse Veleka randa. See rand on eriline selle poolest, et merd ja jõge eraldab kitsas liivariba. Seega saad käia ujumas nii meres kui jões. Varem olid tegelikult jõgi ja meri ühendatud, aga nüüdseks on meri liivavalli nii kõrgeks ajanud, et ühendus puudub. Pigem meenutab see jõeosa nüüd järve. Mõlemas oli vesi igatahes väga soe. Mina käisin ujumas ainult jões, kuna meres läks väga järsku sügavaks ja lained olid suured. Seega meres sain ainult kalda lähedal vees lesida nii, et meri peksis kõik bikiinid väikseid kive ja liiva täis. Peab veel mainima, et randa viiv tee oli väga offroad. Seega, kellel vähe madalam ja nõrgem masin, tasub auto parkida üleval olevasse parklasse, kuhu saab läbi Sinemoretsi linna.

dav

Tagasiteel koju nägime, kuidas kilpkonnake teed ületas. Kahjuks pilti ei saanud teha. Reisi alguses ma ütlesin Markusele, et oleks äge, kui näeks pärislooduses kilpkonna ka ja no vot siis! 🙂

8. PÄEV (teisipäev)

Viimasel päeval tahtsime minna veel randa, aga kahjuks ilm vedas alt. Terve päev oli pilves ja vihmane. Selle pärast me eriti kurvad ei olnud, sest tegelikult oli terve reisi aja kuiv, päike paistis ja temperatuur oli alati vähemalt +25, kõige kõrgem temperatuur oli esmaspäeval ehk üks päev enne lahkumist ja siis näitas +31. Väike vihm kuluski ära. Sellise ilmaga oli hea ära tulla ka, sest õhtul kümne ajal Eestisse maandudes oli siin +16 kraadi.

Lõpupilt

Meie jäime oma reisiga väga rahule ja läheks Bulgaariasse teine kordki, aga siis juba kuhugi mujale piirkonda. Võrreldes Kreekaga oli see hoopis teistsugune reis ja tegelikult neid päris võrrelda ei saagi. Seekord oli meil rohkem linnapuhkus ja nägimegi tegelikult enamus aja, kuidas kohalikud päriselt elavad. Bulgaariasse minnes soovitame kindlasti muid kohti kui Sunny Beach või Golden Sands, siis saate ikka tõelise kultuurilise elamuse. Võtsime reisilt endaga kaasa palju naljakaid ja kummalisi vaatepilte/juhtumeid, millest blogisse kahjuks enamus ei jõudnud, sest nende mõistmiseks peab neid ise kogema. Seega… kõik Bulgaariasse kohalikku elu uudistama!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s